mindegyhogy, csak nehogy sehogy..

66 hónap

Volt egyszer egy nagyon rossz álmom. Sötét alakok kergettek, talán démonok voltak, én menekültem előlük. Te mellettem aludtál, felébredtél és felkeltettél engem is. Emlékszem, ahogy ébresztgetsz. Még ébren is sírtam. Magadhoz szorítottál és nyugtatgattál. Olyan jó volt, hogy ott voltál, velem voltál. Hálás vagyok Neked azért a percért. Köszönöm, Drága.

Mindig azt mondtad nekem, hogy erős vagyok és azok a rossz dolgok, amik velem történnek méginkább megerősítenek. Nem tudom, hogy komolyan hittél is ebben, vagy csak lelket próbáltál önteni belém és azért mondtad ezt. Nem tudom mi az igazság, én nem érzem magam erősnek. Szeretnék az lenni, de sokszor nem megy. Nincs mibe kapaszkodni, hiába próbálok keresni, nem találok semmi jót az életben, ami erőt adna. Azt hiszem, csak az tart életben, hogy a fiúknak szükségük van rám. Szeretnék nekik jobb életet biztosítani. Egyelőre nem igazán sikerül.

Csak az emlékek vannak. A képek a gyerekekről. Az emlékek rólad. Amikor együtt voltunk és jó volt. Ha itt lenne az a kis füzet, amit írtam rólunk, akkor elovasnám. Hogy fel tudjam idézni a szép pillanatokat, hogy újra tudjam élni, hogy legyen már valami jó élményem is.
Emlékszem, amikor egy parkban, a zöld fűben játszottál a fiúkkal. Mintha csak a saját gyermekeid lennének. Úgy szeretted őket. Vagy amikor itt ültél a pultnál, Dávid az öledben és keresztrejtvényt fejtettetek. Szinte hallom, ahogy a 3 éves Ábi mondja a nevedet: Ájni. Látlak magam előtt, ahogy a karodban azzal a kicsi fiúval sietsz a megállóba, hogy elérjük a buszt. Emlékszem arra, hogy amikor itt laktunk a házban, minden este lefeküdtünk a fiúkkal az ágyba, ők voltak középen, mi meg mellettük az ágy szélén, Te az egyik, én a másik oldalon, egyik kezünkkel az ő kezüket fogtuk, másikkal pedig a fejük felett a párnán egymás kezét. Így aludtak el. Most is érzem az ujjaid finom érintését és ahogy összeérünk, hogyan árad közöttünk valami csodálatos, megnyugató érzés. Annyira szerettelek.
Egyszer rajzoltam neked egy rózsát, tollal egy kis darabka papírra és odatettem a tálcádra, a reggelid mellé. Nagyon örültél neki.
Egy alkalommal meg akartalak lepni, ezért elmentem eléd a Tescohoz. Felirtam egy rajzlapra, hogy “Megvárthatlak?”. Legalább fél órát kellett várnom, mire volt egy olyan pillanat, hogy éppen nem volt nálad vevő, akkor odaléptem az üveghez, rátapasztottam a papírt, hogy el tudd olvasni. Észrevettél és mosolyogtál. Jó volt várni rád, aztán együtt menni haza.
Szeretnék emlékezni minden pillanatra, amit Veled tölthettem, mert jó volt Veled. Soha nem számoltam össze, hogy az 5 és fél év alatt mennyi időt töltöttünk együtt. Nem tudom azt sem, mennyi vár még ránk. Csak azt tudom, hogy nem fogom elfelejteni azt a napot, amikor megismertelek, mert az a nap megváltoztatta az életemet.
Nem tudom, hogy hol vagy most és mit csinálsz éppen, de remélem, hogy jól vagy és valami jó történik Veled. Nagy szeretettel gondolok rád ebben a percben is, talán eljut hozzád és egy kicsit megbizsergeti a lelkedet. Talán átjár valami kellemes érzés, nem baj, ha nem tudod, hogy mi az oka, csak érezd. Szeretnék adni Neked valamit, valami jót, egy csepp szeretetet. Hogy érezd, hogy szeretnek. Érezd, hogy szeretlek.

Szép az élet 2.rész

Május 16. péntek este
Hazefelé arról beszélgetünk Petivel, hogy mennyire tehetetlen vagyok Kálmival szemben. Sietek a fiúkért a suliba. Hazaérünk, főzök, mosok, mosogatok, zongorázunk. Kálmi hazaér. Felháborodik a rendetlenségen. Azt mondja, szeretné, ha beütemeznék egy nagytakarítást nyárig. Kérdezem, miért nekem kellene ezt megcsinálni? Azt feleli: mert Te laksz itt. Én? 2-3 éjszakát töltök itt (a fiúk is) hétköznap. Ő van egész hétvégéken egyedül. Robban a bomba. Csak idő kérdése volt. Visszakéri a bankártyáját. Azt mondja, ez nem szálloda. Megkér, hogy ezután csak annyit tartózkodjak a lakásban, amennyit nagyon muszáj. Költözzek el innen, akár a fiúkkal, akár nélkülük.
Próbálok erős maradni, de nem megy. Bezárkózok a szobába, ahol aludni szoktam. Nem akarom, hogy a fiúk így lássanak. Csak ülök az ágyon a sötétben. Sírok. Sokáig. Nem tudom abbahagyni, pedig nagyon szeretném. Arra gondolok, hogy nem akarom, hogy a fiúk erre emlékezzenek. Hogy anya elvonul és sírdogál. Beugrik egy kép gyerekkoromból. Fekszünk a húgommal a szobánkban, nem tudunk aludni (anyu mindig nagyon korán ágyba küldött minket). Halljuk, amikor apu beteszi a zárba a kulcsot. Alig talál bele, ebből már tudjuk, hogy megint részegen jött haza. Ma este is balhé lesz. Anyu kiabálni, veszekedni fog vele, apu meg csak hallgatja. Mi is nagyjából annyi idősek voltunk akkor, mint most a fiúk. Tudom, hogy ők is emlékezni fognak.
Gondolkodom, mi lesz most? Hogyan tovább? Hogy leszek akkor velük? Hogy tudnám a házból iskolába hordani őket? Ha kifizetem a ház rezsijét, nem tudok tankolni a kocsiba. Itt kell hogy maradjanak. Az apjukkal. Ezt nagyon nem akarom. De nem tehetek mást. El kell adni mielőbb a házat. Inkább megyünk egy kis lakásba, de végre nyugodtan élhetünk. Ezek a gondolatok járnak a fejemben, amikor kopogtatnak az ajtón. A fiúk. Behívom őket. Nem szólnak semmit, csak megölelnek. Szorítanak a pici karjaikkal. Próbálok nem zokogni, de folyik a könnyem. Minden rendben lesz, mondom neki. De tényleg így lesz? Fogalmam sincs hogy mi vár ránk. Az eddig is bizonytalan életünkben legalább volt valami rendszer. De most ez is felborul. Nem tudom, mi lesz holnap. Mikor láthatom majd őket? Mikor aludhatok velük?
Nincs erőm már semmihez, csak lefekszem. Még benézek a fiúkhoz, Dávid már alszik, Ábi úgy fekszik, hogy a takaró a fejére van húzva. Óvatosan leveszem róla, még fent van. Megölelem, odabújok hozzá. Simogatja a hajamat a kis kezével. Így próbál vígasztalni a 7 éves picifiam. Csak fekszünk ott némán, egymás kezét fogva. Érzem, ahogy elalszik.
Reggel az első kérdésük: tudtál aludni, anya?
A húgomékhoz megyünk szülinapot ünnepelni. Utálkozás, panaszkodás megy egész nap. A gyerekek szerencsére szépen eljátszanak együtt, sokat vannak lent. Legalább nem hallják a felnőtteket. Csak ülök a földön, hátamat a falnak támasztva és csendben hallgatom, hogy szidja az anyám és a nagynéném a rokonokat. Persze, mindenki hülye meg szemét, csak ők az okosak meg jók.
Valamikor beszélnem kell majd a fiúkkal arról, hogy mi lesz. Hogyan leszünk a következő hetekben. Majd hazafelé, a kocsiban. Váci út, sötét van már, sok autó, sok lámpa. Hogyan kezdjek bele? Nem akarom ezt a beszélgetést. Úgy érzem valami nyomja a mellkasomat. Kellemetlen remegést érzek belül, magamban. Ez a félelem.
Amikor végre összegyűjtöm minden erőmet, hogy belekezdjek ebbe a fájdalmas beszélgetésbe, Dávid megszólal: olyan jó volt ma Daniékkal! Hát rontsam el a kedvét? A hétvégéjét? Hogy holnap, a kiránduláson is ezen örlődjenek? De végül mégis csak úgy alakul a beszélgetésünk, hogy szóba kerül a jövőhét. Szomorúan kérdeznek: akkor anya, Te már többet nem is fogsz csepelen aludni? Még erre sem tudom a választ. Pedig biztosat szeretnék nekik mondani. Ha rossz is, de tudják, hogy mire számítsanak.
A választ megkapjuk amikor hazaérünk. Az ágy, ahol eddig aludtam, már össze van csukva, az ágynemű elpakolva. Hát ennyi volt. Itt már nincs számomra hely.
Úgy jövök el, hogy nem tudom, mikor látom őket megint. Ugye milyen szép az élet?

Szép az élet 1. rész

Padödö: Szép az élet. Ezzel a számmal indul a kerékpárutam hazafelé szombaton este, 10 óra környékén. Alapvetően egy vidám dal én mégis sírok rajta. Csak tekerek és közben potyognak a könnyeim. Na igen, kib*szottul k*rva szép az élet.

Azt hiszem, korábban már beszéltem arról, hogy az élet szépen megtanítja az emberrel – kivel előbb, kivel utóbb – hogy mindig lehet rosszabb. Bármelyik percben előállhat egy olyan helyzet, hogy borul minden. Reggel szépen felkelsz és mire eljön az este, már baromira nem úgy vannak a dolgok, ahogyan a nap elején még gondoltad, hogy lesznek.
Na de kezdjük az elején…
Május 15. éjfél körül:
Ez itt a mélypont. Ülök a monitor előtt, szól a Sarvesham Svastir Bhavatu. Végtelenítve.
Takarítani kéne, meg mosogatni. Már mosogattam. Egy másik helyen, egy másik lakásban, más emberek után. Nem akarok már két helyen lakni, de sehol sem élni. Aludhatnék is, de tudom, hogy úgy sem menne. Érzem. Pedig nagyon fáradt vagyok. Ez egy hosszú nap volt. Még az átlagosnál is hosszabb. Azt hiszem dédimama halála engem jobban megviselt, mint a saját unokáját. Mert őt hidegen hagyja. Teljesen.
A telefonomon véletlenül találtam egy hanganyagot, Nail története. Eddig mindig továbbléptettem, pedig már több, mint fél éve másoltam fel. Nem tudtam, hogy mi az. De most munka közben elindult és az első pár mondat után már nem tudtam abbahagyni a hallgatását. Nail 20 hónapos korában halt meg egy súlyos betegség és egy orvosi műhiba következtében. Az édesanyja meséli el a történteket az első rosszulléttől kezdve a halála percéig. Tömény és rideg valóság a magyar egészségügyről, az orvosokról, a családról. Arról, hogy hogyan tud egyetlen perc alatt 180 fokos fordulatot venni az ember élete. A nemtörődömség, a fásultság, a kiégettség példája az orvosokról és nővérekről. Egy igaz történet az anyai szeretetről, a gyermeki ragaszkodásról, a tehetetlenség fojtogató érzéséről, kétségbeesésről és a sors kegyetlenségéről. Nagyon megrázó és nagyon igaz. Sajnos volt részünk jó párszor megtapasztalni a kórházi lét gyötrelmeit a fiúkkal. Ott igazi anyatigrisként kell védelmezni a gyermekünket, mert sokszor úgy tűnik, hogy néhány doki és nővér nem tudja, hol a határ, képesek egy kisgyereket a végtelenségig kínozni. Nem rosszindulatból, hanem tudatlanságból, gyakorlatlanságból, ijedtségből. Mindkét kisfiamat kellett már kitépni bepánikolt orvosok és nővérek kezéből, mert úgy éreztem, hogy elértük azt a határt, amikor közbe kell lépnem. Persze laikusként nagyon nehéz megtalálni azt a pontot, amikor már szükséges, de nem veszélyes beleavatkozni a szakemberek munkájába.
Valamikor Nail történetének a közepe táján jött anyám telefonja. Harag és gyűlölet. Gorombaság és felháborodottság. Irigység és önzőség. Türelmetlenség. 30 percen keresztül.
Délután fél 4-kor abbahagytam a munkát. Megálltam. Leálltam. Úgy éreztem, nem tudom tovább csinálni. Nem akarok dolgozni, nem akarok hazamenni. Nem bírok már csinálni semmit. Csak lerogyni a földre és megszűnni létezni. De nem tehetem. Muszáj folytatni. A fiúkért.
Este jöttem hazafelé kocsival, 120-szal az M0-on. Csak egy be nem vett kanyar és fel lehet tekeredni a szalagkorlátra. És akkor vége. Ez járt a fejemben. Meg Kálmi szavai, hogy nyáron minden úgy lesz, mint tavaly. Költözik ő is a házba. De miért? Minek? Egész évben nem volt a fiúkkal. Meddig kell még kibírnom vele? Mikor szabadulunk már meg egymástól? Hogy lehettem ekkora hülye, hogy visszamentem hozzá mégegyszer? Utoljára. Már nem tudom elviselni. Ő sem engem. Lassan egy éve élünk kényszerből heti 3 napot együtt. Ha ez még sokáig megy, gyűlölni fogom. Nem kéne idáig eljutni.
Nincsenek most velem a fiúk. Hiányoznak. Féltem őket. Nem akartak ott maradni. Jönni szerettek volna velem. De most nem lehetett, mert az apjuk így döntött. Nem vagyok nyugodt, ha vele vannak.
Mikor lesz már ennek vége? Talán igaza van. Akkor, ott hagynom kellett volna és akkor minden máshogy lenne. Neki is könnyebb lenne és nekünk is. Miért olyanokért jön el a halál, akik még élni szeretnének?

Akkor és most

Sote 2.számú gyermekklinika. Aula. Hematológiára várunk. Ábi 2 éves, Dávid 4. Ez már a sokadik alkalom, sokszor jártunk már itt. Rengeteg a gyerek. A fiúk szépen játszanak. Van csúszda, kis torony, alagút, libikóka, játszószőnyeg, sok-sok játék. Aki ide jön, sokáig elidőzik itt. Hiába az időpont, órákat kell várni. Első osztályú találkahely, nem igaz?
Egyre lesem a bejáratot, ismerős arcot keresek, bár még sosem láttam azelőtt. De bízom benne, hogy fel foglak ismerni. Nem ígérted biztosra, hogy eljössz, csak egy talánban maradtunk. De én tudom, hogy jönni fogsz. Várlak. Nagyon. Te sem láttál még engem, ez lesz az első találkozásunk. Csak állok szemben a kapuval, nagy a jövés-menés.
Próbálom felfedezni az ismerőst a sok ismeretlen arc között. Aztán egyszercsak meglátlak. Az első benyomás: tipikus egyetemista lány. Világos, hosszú bőrkabát, sötét nadrág, kék Puma cipő, fekete oldaltáska. Sportosan elegáns. Ez nagyon tetszik. Rögtön észreveszel Te is. Mosolyogsz. Rövid bemutatkozás (állítólag kezet is fogok
veled lányos zavaromban), aztán leülünk egy padra. Beszélgetünk, hogy miről, már nem tudom. Nagyon tetszik a hangod és ahogy beszélsz. Nyugodt vagy és komoly, de közben mosolyogsz. Iszonyúan izgulok. A kezed a padon, az enyémtől pár centire és igen, ott van az a bizonyos vibrálás, mintha a kezeinket valamiféle mágikus erő vonzaná egymáshoz. Furcsa bizsergést érzek. De nem érintjük meg egymást. Még nem. Minket hívnak, be kell mennem Ábival a rendelőbe. Megkérdezlek, figyelnél -e Dávidra addig. Szívesen vállalod.
Nem tudsz sokáig maradni. Sietsz a vonathoz. Utazol haza.
Néhány nappal később a kocsiban ülünk. Éjszaka van. Körbeautózzuk a várost. Valahol megállunk. Csak ülünk ott egymás mellett a félhomályban, beszélgetünk. Azt mondod, szeretnéd megfogni a kezem. Megfogom a kezed.
Megint újabb alkalom. Egy lakásban vagyunk, két fotel egymás mellett, filmet nézünk. Imagine me and you. Szeretnélek megérinteni. Te is engem, de egyikünk sem olyan bátor. Nem sokkal később állunk a galéria alatt, megölellek. Az első ölelés. Nagyon jó. Puha vagy és jó illatú.
Telnek a hetek, hónapok. Már együtt élünk. A kezdeti félénk ölelések, érintések már átalakultak. Már ismerjük egymást. Tudjuk a másik minden rezdüléséről, hogy mit jelent. Százszor megölellek, megsimogatlak naponta, úgy érzem, nem tudnék létezni többé nélküled. Muszáj szippantanom belőled időnként, mert ha nem tehetem, iszonyúan elkezdesz hiányozni. Nem elég, hogy itt vagy, elérhető közelségben, meg kell hogy érintselek. Hál’istennek velem vagy mindig. Majdnem mindig. Amikor pár napra elválunk, számoljuk a másodperceket, hogy mennyit kell még kibírni. Még 240000… Egy örökkévalóság.
Mindent együtt csinálunk. Mindig, mindent együtt. Soha senkit nem szerettem így, mint ahogy Téged szeretlek.

Mára megváltoztak a dolgok. Már nem vagyok a párod. Már nem élek Veled. Már nem ölellek.

Autóban ülök egy lánnyal és beszélgetünk. A fiúk már nagyobbak, 7 és 9 évesek. Nagyon szereti őket és a fiúk is Őt. Csokit kapok tőle. Megölel. Azt mondja, jó illatom van. Mesél magáról. Érzékeny, mint Te. Egyetlen szavamból tudja, hogy baj van. Integet nekem, amikor elindulok. Szeretek vele lenni. Hiányzik. Kicsit olyan, mint régen volt, Veled. De miért történik mindez? Miért emlékeztet rád? Talán azt akarja megmutatni az élet, hogy lehet még mással is jó? Hogy szerethetek mást? Hogy Te is szerethetsz mást? Mi a sors célja azzal, hogy ismerős helyzetet teremt? Ő nem Te vagy. Ő is fontos, Őt is szeretem, de nem úgy, mint Téged. Ő egy barát. De lehetne több is. Én mit tennék akkor? Te mit tennél akkor?
Én nem tudlak nem szeretni, nem gondolni rád. De nem akarok az utadba állni. Légy boldog! Próbáld meg!
Nem tudlak elengedni még. Tudod, a remény… Ha meglesz a lakás és rendeződnek a dolgaim akkor fog elválni, hogy mi lesz velünk. A kulcsot megkapod, ahogy ígértem és majd eldöntöd, hogy hogyan megyünk tovább. Hogy megfogod -e újra a kezem. Hogy lesz -e újra MI, vagy leszel Te és leszek én. Amíg idáig el nem jutunk, addig én nem adom fel. Addig még van remény. Talán, ha az életünk kitart, még jó lesz egyszer majd…

Alone in the dark

Este 10 elmúlt. Fekszem az ágyban behunyt szemmel és nem tudok aludni. Zakatol az agyam. Pedig pihenni kéne, mert fáradt vagyok és kimerült.
Ma kifejezetten jó napom volt, mégis sírni tudnék. Elpárolgott már minden jókedv. A pozitív történések mellékhatásai valahogy mindig gyorsabban múlnak el, mint a negatívaké.
Annyi minden jár a fejemben, képtelenség lenne írásba foglalni.
Amikor hátra nézek, csak két manócskát látok itt aludni, de hol van az az ember, akihez odabújhatok? Hol van az, aki szeret? Miért vagyok egyedül? Hogy jutottam ide? Hogy voltam képes ennyire elrontani?
Ölelések. Néhány ölelés. Mint amikor a leszokni vágyó szív egy slukkot. Csak egy szippantás, egy pillanat. Gyors kielégülés, hirtelen megkönnyebülés. De utána még rosszabb a nélkülözés. Még nehezebb. Peti pontosan úgy viselkedik, mint általában a férfiak. Durva. Nem fájdalmasan, de zavaróan. Nem tud finom lenni, gyengéd. Sokáig nem. Kedveskedni próbál, talán közelebb akar kerülni, de nagyon rosszul csinálja. Birizgál, nyomorgat. Olyan dolgokat tesz, ami nem kellemes. Ez miért kell? Ezzel mit akar közvetíteni felém? Nem értem a férfiakat. Egy nő ilyet soha nem csinál. Egy nő gyengéd és finom. Ölelni hogy lehet másképpen?
Bátyó feszegeti a határokat és nekem ez nem tetszik. Legyünk csak “tesók”. Én nem akarok többet. Egyetlen pasitól sem. Legyen csak barát. De ő még az sem. Csak egy kolléga, aki élvezi, hogy ölelgethet egy nőt. Én meg kihasználom ezt. Vagy inkább hagyom. Mert a semminél több.
Olyan vagyok, mint egy nyáladzó kiskutya, aki arra vár naphosszat, hogy a gazdi végre simogassa már meg egy kicsit. Aztán mikor végre megtörténik, akkor egy percre megnyugszik, hogy a gazdi mégiscsak szereti őt, de a következő percben már el is kezd hiányozni megint annak a kéznek az érintése. Mert ő mindig érezni akarja. Azt akarja, hogy a gazdi keze állandóan az ő fején nyugodjon, mert ő akkor érzi igazán jól magát. A kis simogatás, csak felkelti a vágyat, emlékeztet arra, hogy milyen jó is az, amiből egy jó ideig megint nem fogunk részesülni. Csak én olyan kutya vagyok, akit ráadásul nem is a gazdi simogat, mert nincs gazdám. Nincs olyan ember aki szeret, akié vagyok.
Szeretnék tartozni valakihez. Szeretnék olyan embert ölelni, akit nem vár otthon más. Aki engem akar. Akinek fontos vagyok. Akinek én vagyok a minden. Tudod, Kedves Olvasó, ha már megtapasztaltad, hogy milyen egy tökéletes párkapcsolat, akkor nem igen akarod lejjebb adni. Csak könnyen lehet, hogy akkor egyedül maradsz…
Nagyon remélem, hogy jól vagy, Kedves. Nem keresel. Nem hívsz. Teljes a passzivítás a részedről. De közben meg ott figyelsz a függöny mögül. Miért? Bárcsak belelátnék a kis fejecskédbe. Én már nem merlek keresni, mert rettegek attól, hogy megint elutasítasz, vagy egyáltalán nem is reagálsz a hívásomra, levelemre. Nem tudom mit tehetnék. Hívj fel ! Vagy írj! Vagy gyere ki elém. Adj bármi jelet. Kérlek. Vagy töröld a blogcímet a gépedről és a fejedből is és ne olvass többet! Éld az életed. Zárj ki. Könnyebb lesz Neked úgy. Légy boldog Drága. Örökké szeretlek.

Az igazi

Álmodozol, ábrándozol… milyen kapcsolatot szeretnél, milyen társat, milyen párt. Hogyan lenne, hogy működne. Végtelen szerelem, vonzalom, odaadás. Megértés, türelem, gondoskodás. Biztonság és bizonyosság. Erről álmodsz. Elképzeled milyen csodálatos lenne akkor, amikor….
Egyszer azt veszed észre, hogy az álmod valóra válik. Minden pontosan úgy van, ahogy elképzelted. Talán el sem hiszed, hogy ez igaz lehet, hogy van ilyen. Telnek múlnak a napok, hónapok, évek, de nem változik semmi. Azt hiszed, még mindig álmodsz. Nem akarod, hogy véget érjen, hiszen olyan csodálatos minden. Azt szeretnéd, hogy mindig így maradjon. Nem akarsz mást. Nem akarsz semmin változtatni. Minden úgy jó, ahogy van. Ha ezt érzed mellette, akkor megtaláltad. Ő az igazi.

Hétfő, kicsit másképp

Megint hétfő. Ugyanaz az időpont. Ugyanaz a bicikli. Ugyanaz az útvonal. Ugyanaz a ház. Ugyanaz az ablak. Csak egy különbség van. Integető kéz helyett leengedett redőny. Ez mindent megváltoztat. Nincs száguldás, nincs öröm, nincs nevetés, nincs boldogság. Most könnyek vannak.
Egy megállóban fiatal nő megcsókolja a mellette álló idősebb hölgy arcát. Talán az édesanyja. Tegnap volt anyák napja.
Kék-sárga ház. Kék-sárga ruhák. Kék-sárga emberek. Minden a megszokott. Műhely, reluxák, zene, buszmegálló. A másik kisutcában emberek állnak a téglafal előtt. Odasüt a nap. Miért állnak ott? Mire várnak? Mintha csak napoznának. 10-15 ember áll egy fal előtt, arcát a napfénybe fordítva, hétfő reggel??? Furcsa.
Laci jön, beszél. Hozzám. Sokat. Valami haverjáról. Érdektelen a számomra, de azért próbálok figyelni rá. Végre elmegy. Nincs más csak a munka meg én. Meg a zene. Ami gondolkodásra serkenti az agyat. Jajj, ne. Rossz felé visz. Már megint. Ez nem a jó irány…
Talán fel kéne hívni valakit, beszélni valakivel. De nincs kit. Bátyó érkezik, életmentő ölelés. Ó, egek, de jó! Finoman szorít magához. Bújok, simulok. Ő hagyja. Azt mondja “tiszteletbeli tesó”. Olyan vagyok neki. Hát, sok hülyeséget beszél össze-vissza az ember…
Azért jó hallani, amit mond. Jó lenne kisebb testvérnek lenni. Támaszkodni a nagyobbra, okosabbra. De mindegy minek nevezzük. Legyen tesó. Nekem mindegy. Ő egy ember, aki törődik velem, legalább egy kicsit. Egy test, akihez lehet bújni. De csak titokban, hogy ne lássa más. Úgy látszik, nekem ez jutott. Titokban szeretni.
Lassan elmegy a nap. Rohanás haza. Mindig rohanok. Ez kimerít. Otthon virágot kapok. Dávid készítette, pamutból, ágacskából. Gyönyörű. Imádom. Később Ábi hív. Anya, ülj ide! Az ölembe ül, kis papír a kezében, rajta rajz ő és én, öleljük egymást. Verset mond: “… szeretlek édesanyám, ölelj, vigyázz sokáig rám.” Hát hogy tartsam vissza a sírást, zokogást, a kitörni vágyó könnyeket? Kis szöszim mosolyog, bújik, megölel. Én is mosolygok, a könnyek várhatnak. Majd ahányszor felidézem ezt a percet….majd akkor lehet, majd akkor jöhetnek…mint ahogy most is…
Későre jár, vége a napnak. Ez is csak egy hétfő volt. Kicsit más, mint a többi, de végül is gyönyörű….

Szivárvány

Lassan  délután 4 óra. Ebédelünk. Műkaja. Műízek. Irigylem azokat, akik tudnak főzni. Akiknek ezer recept van a fejükben és pillanatok alatt képesek elkészíteni finomabbnál-finomabb ételeket. Brigiiiii! Taníts meg főzni! Kérlek!
A fiúk gépeznek, kimegyek levegőzni az udvarra. Esik. Hallom a hangját és érzem az illatát az orromban. Szeretem az eső illatát. Elnézek a házak felett, látom az erdő fáinak lombkoronáját. A zöld minden árnyalata. Jó ez a csendes, szürke nyugalom. Szürke a hangulatom is. Nem vagyok boldog, pedig lehetnék. Lehetnék? Egyszer megkérdezte egy pszichiáter, hogy mikor nevettünk otthon utoljára. Nem tudtuk megmondani. Nálunk nem divat a nevetés, nem is volt az soha. A gyerekek sem tudják, milyen az, boldogan élni. Boldog kapcsolatban, családban. Nincs előttük példa, hogyan kell szeretni. Hogyan szereti az ember a párját, hogyan kell együttműködni, segíteni egymást. Nem látnak ilyet, soha. Csak egyszer voltam boldog kapcsolatban, Vele, amikor az Ő párja voltam. De a gyerekek akkor még kicsik voltak, én meg ostoba és naív.
Este készítettem egy szivárvány színű karkötőt.  Vajon, ha felveszem a kollégáim megkérdezik, hogy meleg vagyok -e? Mit válaszoljak? Nem szeretek hazudni. De még több problémát sem akarok magamnak. Ez amúgy sem az a bizonyos hatszínű szivárvány.
Ha lett volna eszem, akkor máshogy alakítom az életemet. Nem megyek szemben a sorssal. Nem próbálok meg “normális” életet élni. Már 7 évesen, az iskolapadban ülve tudtam, hogy mi a helyzet, amikor a tanító néni mellét megláttam a rosszul begombolt blúza alatt. Furcsa érzés kerített hatalmába. Persze akkor még nem tudtam, hogy mi ez. De aztán jött Viki. Akkor már nem voltam olyan kicsi. Rengeteget voltunk együtt, titokban, senki sem tudta. A szülei örültek a barátságunknak, nyugodt szívvel mentek el hétvégente a nyaralójukba, mert a kislányuk nem maradt egyedül. Hiszen én szívesen válalltam, hogy ott alszom nála. Eszméletlenül izgalmas volt. Aztán kiderült. Egy buta levél miatt. Egy poén által. Az anyukája megtudta és összeomlott. Pszichiáterhez járt. Többet nem lehetett szó ott alvásról, el akartak minket választani egymástól. Egy darabig még küzdöttünk, de aztán mindketten a könnyebb utat választottuk. Az én anyám soha nem tudta meg.
Bár neki talán mindegy is lett volna. Neki soha, senki sem volt elég jó. Egyetlen pasi sem. Kizárt mindenkit az életéből, így a lakásából is. 18 évesen a lépcsőházban üldögéltem a barátommal, mert nem mehettem fel, pedig volt saját szobám. Emlékszem egyszer, úgy 14 lehettem, otthagytam és az utcáról rángatott vissza, hogy nem megyek sehová. A nagynénémhez akartam költözni, mert nem bírtam tovább otthon.
Mikor a kollégám megtudta, hogy leszbikus vagyok, nem hitte el. Azt mondta, nem lehet, hiszen férjem van, meg gyerekeim. Mintha ez számítana bármit is. Ha a leszbikusoknak nem lenne gyerekük, akkor sokkal kevesebben lennénk a Földön. Az ember nem szeret kitűnni a tömegből. Könnyebb elvegyülni. Csak aztán eljön az a pont, amikor rájössz, hogy hiába minden erőlködés, ez bizony nem megy. El kell fogadni a tényt, hogy ez a helyzet, ahogy Kedves mondaná: ezt dobta a gép. De a gyerekek már megvannak, a házasság már tönkrement, így sokkal nehezebb új életet kezdeni. Főleg ebben az országban. A mi nemzetünk nem a hatalmas toleranciájáról híres.
A jó dolgoknak ára van. Már nem harcolok a sorsom ellen. Elfogadtam. Próbálok eszerint élni. Nem könnyű, de mi az ebben az életben, Kedves Olvasó. Mindenkinek megvan a maga keresztje, tetszik -e vagy sem, cipelni kell. Nem, nem gondolom, hogy szörnyű dolog homoszexuálisnak lenni. De terhet ró az ember vállára. Ugyanúgy, mint egy beteg gyermek, vagy egy bipoláris férj. Egy érzéketlen, önző anya. Egy nagyon korán elvesztett apa. Meg az élet számos más kisebb-nagyobb próbatételei, amik kísérik sorsunkat. De menni kell tovább az úton. Mert nem tehetünk mást.

A felhők felett mindig süt a nap

Veled álmodtam. Megint. Egy régi barátnőm alakjában voltál jelen az álomban. Véget ért egy kapcsolatod, férjhez mentél valaki máshoz. Tudtam, hogy nem vagy boldog.  Belemenekültél egy újabb kapcsolatba, csak hogy ne maradj egyedül. Rossz volt az álom és rossz volt az ébredés. Később visszaaludtam. Egy utcán sétáltam, talán a fiúkkal. Az egyik kapu előtt csinos fiatal nő állt a nagymamájával. Te voltál az a lány. Köszöntünk egymásnak. Ennyi volt. Hát ennyi maradt a nagy szerelemből?
Érzem, ahogy emészt az utánad való vágyakozás. Semmi sem jó. Legszívesebben csak feküdnék és sírnék. A szürke időjárás is ezt sugallja. Beletemetkezni a bánatomba. De nem lehet. Nem vagyok egyedül. A gyerekek miatt nem szabad. Erősnek kell lennem és mosolyogni.
Holnap lesz anyák napja. Talán elmegyünk a fiúkkal felköszönteni anyut. Pedig nincs ott keresnivalónk, úgy érzem. Ő nem az anyám, csak a nő, aki megszült és felnevelt. Nagyon sajnálom, hogy így érzek.  Szeretnék egy anyát. Vagy apát. Egy felnőttet. Akire számíthatok. Akivel beszélhetek. Aki szeret. Aki képes szeretetet adni, nem csak meleg ebédet. Félek, hogy én is olyan anya leszek, mint ő. Nagyon félek ettől.
Tegnap megnéztünk egy filmet a fiúkkal. Egy mesét. Meghalt az erdő királynője. Úgy, ahogy a tündérmesékben szokott, gyönyörű fényes, világító pontocskák alakjában szállt fel az égbe és a teste helyén nem maradt semmi. Kis szöszim megkérdezte, anya, mit történt. De nem tudtam válaszolni. Mert fojtogatott a sírás. Nem akarom, hogy sírni lássanak. Nem akarom, hogy megijedjenek. Hiszen, ha ez csak egy mese, akkor anya miért sír rajta?
Tudod, sokat gondolkozom azon, ha itt lennél, ha együtt lennénk, akkor vajon minden jó lenne? Depressziós vagyok. Alapból. Már gyerekkorom óta. Túl nagy hatással vannak rám a körülöttem történő dolgok. A tragédiák, a rossz hangulatok, negatív történések. Próbálom kizárni a külvilág eseményeit, nem értesülni a szörnyűségekről. De van ami beszivárog a zárt falak mögé és megmérgezi a belső nyugalmat. A látszólagos nyugalmat, ami nagyon könnyen képes borulni. Meg persze ott van az én saját világom, a saját félelmeimmel, tragédiáimmal. Nincs semmi, ami ellensúlyozná a rossz dolgokat. Legalábbis nincs állandóan. Nincs meg a balansz.
Tudod, amikor együtt voltunk, tudtam, hogy este hazamegyek és Te ott leszel és megölelsz és együtt alszunk el, összebújva. Ez elég vigasz volt bármilyen szörnyűségre, ami velem történt a nap folyamán. Tudtam, hogy este ez vár, hogy vársz és szeretni fogsz. Hogy velem leszel. Ez erőt adott. Mindig.
Ismersz jól, tudod milyen vagyok. Pont olyan, mint Te. Csak egy különbség van, hogy Te még mindig sodródsz az árral, de én már megpróbálok szemben úszni. Nem adom fel, amíg csak bírom erővel, harcolni fogok a hullámokkal, a víz erejével és remélem, hogy megtalállak, elkaplak és akkor együt úszunk tovább és együtt majd sikerül nyugodtabb vizekre találni.
Kinézek az ablakon, a kertre. A fűre. A fűre, amire leterítettünk egy plédet, leültünk és Te a karjaidban tartottál. Nyár volt, meleg, sütött ránk a nap. Nem csak álom volt. Itt voltunk, Te meg én.  Én még mindig itt vagyok. De hol vagy Te?

Guillaume

15-16 éves lehettem, amikor elhatároztam, hogy írok egy könyvet. Egy lányról, egy fiúról és egy kutyáról. Úgy gondoltam, hogy a jelenben indul majd a történet, attól a perctől, amikor a kiskutya és gazdája egymásra találnak. Innen 3 szálon megy majd tovább a sztori: az összebarátkozásukról, a lány múltjáról és a kutya pár hetéről a születése pillanatától kezdve.  Mikor pedig a múlt és a jelen történései összefutnak, onnan már csak a közös életükről szólna a könyv. A saját életemet szerettem volna megírni, a lány, Bess alakjába bújva. A gyermekkoromat, a vívódásaimat, hogy hogyan kerestem a helyemet a családban, a világban. Az ember-ember és a kutya-ember kapcsolatokról való elképzeléseimet, vágyaimat, álmaimat. Egy olyan szerelemről , ami mindent legyőz és egy olyan barátságról, amit még a halál sem szakíthat szét. A kutya, egy gyönyörű belga juhász, egy tervueren. Guillaume. A gazdája Bess, a férje David. Csak az utolsó fejezetet írtam meg. A lány akkor már nem él. Hűséges társa, Guillaume szomorúan alszik David ágya mellett. A Hold fénye beszűrődik az ablakon. Gigi egy hangra lesz figyelmes az éjszaka csendjében. Egy ismerős, kedves hang szólítja őt. Bess hívja. Egészen a partig követi a hangot. A híd közepére érve a kutya engedelmeskedik gazdája parancsának és átveti magát a korláton. Guillaume átrepül egy boldogabb világba, ahol már várja az az ember, akit egész életében szeretett, Bess, az ő gazdája.
Sok kutyám volt. Főleg juhászkutyák. Volt egy tervueren is, Xanto. Ő volt az igazi. Olyan volt, mint Guillaume. Meghalt volna értem. Én voltam a mindene. Ez lett a veszte.
Régen kutyás voltam. Tudod, Kedves Olvasó, az a fajta ember, akit kutya nélkül soha nem lehet látni. Akinek mindig ott lóg a póráz az oldalán, állandóan kutyaszőrös a nadrágja és maszatos a cipője. Akit kutya őriz, amikor alszik, kutya figyel, amikor eszik, kutya kísér, ha boltba megy és vár, amikor kijön onnan. Aki hetente háromszor keresztülautózza a várost, hogy kutyaiskolába menjen a kutyájával, aki hétköznapokon munkába menet előtt, hajnal 5 órakor a parkban kutyát futtat biciklivel és aki hétvégén reggel 7 órakor már nyomkövetést gyakorol a kutyával a szántóföldön. Aki kutyakiállításokra és munkakutyaversenyekre jár. Akinek kutyás képekkel van kiragasztva a fél szobája. Aki a napi 8 óra munka után még szívesen vállalna képzést a vakvezetőkutya-kiképző iskolában.
Most is van kutyám, de már nem vagyok kutyás. Megváltozott az életem. Megváltoztam én is.  Már semmi nem olyan, mint régen.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!